16گیاه دارویی اصلی برای لاغری 

دارو گیاهی برای لاغری 

چاقی اختلال شدید متابولیکی است که با دریافت بیش از اندازه انرژی و مصرف کم آن شناخته می شود و نتیجه آن افزایش وزن بدن است. در واقع  چاقی به زیادی چربی بدن یا توده بدنی بیش از حد با توجه به قد اشاره دارد.

چاقی و اضافه وزن از مهمترین عوامل خطر قابل اجتناب هستند که موجب بیماری و مرگ میشوند. حدود یک میلیارد و دویست نفر در دنیا دارای افزایش وزن هستند. و یک مطالعه مروری شیوع چاقی  را در بزرگسالان بالاتر از 18 سال حدود 25 درصد و در پسر و دختر زیر 18 سال 5.3 درصد برآورد کرد. چاقی زمینه بروز برخی سرطان ها مانند سرطان پستان ، آندومتر رحم، کولون ، پروستات و همچنین تولید مثل و کاهش سرعت بهبود زخم ها را به وجود می آورد. چاقی و اضافه وزن منجر به بیماری و مرگ و میر قابل ملاحظه ای ناشی از بیماری های مربوط به وزن و کاهش کیفیت زندگی میشوند. 

امروزه تکنیک های که برای کاهش چربی و درمان چاقی استفاده می شود شامل استفاده از رژیم های برنامه های مناسب ورزشی، دارودرمانی و جراحی می باشد. در مقابل با افزایش گسترده چاقی داروهای گوناگون ضد چاقی و روشهای مختلف جراحی وجود دارد که به تعدادی از بیماران به شدت چاق کمک میکنند اما هر دو دارای اثرات نامطلوب و اثر پذیری محدود میباشند. از داروهای صناعی ، فقط اورلیستات و سیبوترامین برای مصرف دراز مدت در درمان چاقی و اضافه وزن مورد تایید قرار گرفته اند که آن ها نیز علاوه بر قیمت بالا و ایجاد عوارض جانبی قابل توجه اثر بخشی محدودی در درمان چاقی ممکن است باعث عوارض جانبی مانند بی خوابی ، بثوراتی جلدی ، تهوع و سردرد شوند. متاسفانه درمان های دارویی چاقی ( صناعی) دارای فواید کوتاه مدت هستند و اغلب وزن کاسته شده مدت زمانی پس از قطع دارو باز میگردد. بنابراین درمان های جایگزین برای بیماران چاق یا دچار اضافه وزن دارای دو جاذبه اصلی هستند. به این ترتیب که بیماران اولا آن ها را طبیعی و ایمن تر از داروهای صناعی می دانند و ثانیا گمان میکنند که برای استفاده از آن ها نیازی به مراجعه به پزشک ندارند و دسترسی به آن ها اغلب آسانتر است. به نظر می رسد عواملی چون نارضایتی مردم از داروهای شیمیایی گران قیمت که عوارض جانبی متعددی نیز دارند و همچنین تمایل مردم به افزایش سلامتی و تناسب اندام و تمایل گروهی از مردم به روش های طبیعی زندگی از علل مهم استفاده از این روش هست. 

 

16 مورد دارو گیاهی برای لاغری و درمان چاقی و اضافه وزن

1- دارو گیاهی آمله برای لاغری

میوه تقویت کننده حافظه است که همراه دو میوه بلیله و هلیله( هلیله زرد، هلیله سیاه)  جزو محبوبت ترین و مهترین اجزاء طب آیورودا محسوب می شود به طوری که استفاده اصلی آمله در هند برای ساخت اطریفل بوده که ترکیبی از عصاره میوه های هلیله ، بلیله و آمله است. این ترکیب فرمولی برای سم زدایی ، جوان سازی و دارو گیاهی برای لاغری محسوب میشود. مقدار پروتئین میوه آمله 3 برابر و ویتامین c آن 160برابر سیب است که  سوخت و ساز بدن را تنظیم میکند و از این راه با اختلالات پیری مبارزه میکند.

2-دارو گیاهی هلیله  برای لاغری

طبع سرد و خشکی دارد خواص هلیله عبارت است از مسهل بلغم و سودا و صفرا و تقویت کننده معده و جگر است مصلح آن عسل است. رطوبت معده را از بین میبرد

3- دارو گیاهی بلیله برای لاغری

طبیعت سرد و خشکی دارد و قابض و مقوی معده ، مسهل سودا و صفرا است و رطوبت و بخارات معده را کاهش میدهد مصلح آن عسل و شکر است و رطوبت و جاری شدن آب از دهان را نیز از بین می برد. به دلیل کاهش رطوبت معده میتواند باعث لاغری شکمی شود.

ترکیب سه گیاه دارویی بالا به عنوان دارو گیاهی برای لاغری در درمان و کنترل چاقی بسیار موثر بوده و متابولیسم بدن را افزایش می دهد ، اشتها را مهار میکند و بر روی سرتونین تاثیر میگذارد و مانع هضم چربی میشود. این داروی گیاهی خواص آنتی اکسیدانی و پاکسازی رادیکالهای هیدروکسیل و رادیکال های نیتریک اکساید، ضدالتهابی و ضد هیپرکلسترولمیکی را داراست 

4- دارو گیاهی دارچین برای لاغری

ظرفیت آنتی اکسید انی عصاره پوست دارچین (49 میکروگرم در میلی لیتر) است . در نتیجه، دارچین ( دارچین  لوله ای بلند ، دارچین قلم توپک، پودر دارچین عزت، دارچین سیگاری ، چوب دارچین درجه یک) با ارزش های غذایی غنی شده است. بنابراین می توان از آن در درمان بیماری های مختلف استفاده کرد. اجزای محلول در آب دارچین باعث تحریک اتوفسفوریلاسیون گیرنده انسولینی شده و از سویی دیگر به دلیل آن که انسولین نقش کلیدی در متابولیسم چربی دارد مصرف دارچین باعث بهبود در متابولیسم چربی در محیط بدن میشود. دارچین در بهبود وضعیت های آنتی اکسیدان در افراد چاق مبتلا به دیابت ، بیماری های قلبی و سندروم متابولیک میتواند نقش موثری ایفا کند.

 

5- دارو گیاهی کرفس برای لاغری

کرفس در رژیم های غذایی با ارزش است، به طوری  که فیبر کم کالری را تامین می کند. کرفس حاوی آندروستنون است نه آندروسترون . این گیاه دارای کالری کم و مقدار زیادی فیبر میباشد که باعث کم شدن اشتها و کاهش وزن میشود. کرفس در کاهش وزن و رژیم های لاغری نقش بسیار موثری دارد در حد استفاده از قرص های کارویل که در داروخانه ها به عنوان کاهش دهنده اشتها به فروش می رسد. فعالیت آنتی اکسید انی کرفس را می توان به وجود فلاونوئیدهای موجود نسبت داد. ترکیبات فلاونوئیدی (پلی فنول ها) با منشاء گیاهی به عنوان جاذب کننده و بازدارنده پر اکسیداسیون لیپیدی گزارش شده است

6- دارو گیاهی شنبلیله  برای لاغری

خواص درمانی شنبلیله بسیار چشمگیر است . بذر و قسمت های هوایی گیاه قرن ها به عنوان منبع ارزشمندی از پروتئین در تغذیه انسان و دام مورد استفاده قرار گرفته است. جالب توجه است شنبلیله طیف وسیعی از اثرات درمانی دارد از جمله پایین آورنده قند خون. کاهش دهنده کلسترول خون، کاهش دهنده چربی خون، کاهش دهنده پرفشاری خون ، کاهش دهنده تری گلیسیرید خون را دارد و در افرادی که به عنوان داروی گیاهی برای لاغری مصرف کننده بودند عوارض و نارسایی کلیوی و کبدی مشاهده نشد.

 

7- دارو گیاهی زیره سیاه برای لاغری

زیره سیاه یک داروی گیاهی قوی برای لاغری است که به طور سنتی در درمان چاقی استفاده میشود. زیره سیاه برای درمان زخم معده ، کاهش چربی و کلسترول خون ، کاهش قند خون استفاده میشود. مکمل پودر زیره از رشد کبد چرب جلوگیری می کندو پودر زیره باعث کاهش سطح سرمی کلسترول ناشتا می شود. زیره سیاه میتواند کاهش قابل توجهی در وزن و کاهش  BMI ، محیط دور کمر و توده چربی و باسن ایجاد نماید. نکته در زنان مصرف زیره با احتیاط باشد چون باعث ایجاد چین و چروک پوست صورت میشود. مکمل پودر زیره از رشد کبد چرب جلوگیری میکند. آنزیم های پاراکساناز و آریل استراز با مصرف عصاره زیره در سرم افزایش یافت که نقش محافظتی در برابر اصلاح اکسیداتیو لیپوپروتئین های پلاسما و هیدرولیز پراکسیدهای لیپیدی در ضایعه آترواسکلروتیک انسانی داشت. زیره سبز به صورت درمانی در درمان بیماران چاق استفاده می شود که باعث کاهش محتوای چربی و وزن مختلف بدن نیز می شود

 

8-  دارو گیاهی کلپوره

یکی از گیاهان ضد چاقی با اثرات ضد فشار خون ، آنتی اکسیدانی که بر میزان کلسترول و تری گلیسیرید از طریق کاهش کلسترول اثر ضد چربی دارد .کلپوره دارو گیاهی موثری برای لاغری به دلیل اثرات ضد کلسترولی است ولی عصاره آبی و الکلی این گیاه برای کبد مناسب نیست و تنها عصاره اتیل استاتی این گیاه اثر محافظتی بر کبد دارد به دلیل خواص آنتی اکسیدانی قوی تری که نسبت به سایر عصاره ها دارد. 

 

9-دارو گیاهی زردچوبه 

در هر اکسیداسیون لیپید را مهار میکند، سطح کلسترول بالا را مانند استاتین کاهش می دهد با مصرف زردچوبه انتقال کلسیم بهبود یافته و به تبدیل هموستاز کلسیم در عضله قلب کمک می کند، بنابراین از قلب محافظت می کند. جذب کلسترول از روده را کاهش می دهد و در نتیجه تبدیل کلسترول به اسیدهای صفراوی را در کبد افزایش می دهد. زردچوبه در بهبود حساسیت به انسولین (ضد دیابت)، سرکوب چربی زایی و بهبود لیپیدهای پلاسما موثر است. 

10- دارو گیاهی زنجبیل 

چاقی را با مهار و کاهش تجمع چربی در سلول های پیش چربی کنترل میکند. همچنین متابولیسم اسیدهای چرب را تعدیل کرده و از این رو چاقی ناشی از رژیم غذایی را کاهش داد. پودر زنجبیل روزانه به مدت 8 هفته مقاومت به انسولین را بهبود می بخشد و چربی سوزی را افزایش داد.

 

11-  دارو گیاهی هل سبز 

هل بهبود فعالیت آنزیم سم زدایی گلوتاتیاون ایکس ترانسفراز و در نتیجه کاهش چربی در هر اکسیداسیون، بنابراین دارای اثر محافظتی قلبی بالقوه است. افزایش سرعت فرآیندهای تخریب کلسترول یا فعالیت لیپوپروتئین لیپاز، و همچنین در کاهش جذب چربی از روده موثر است.

 

12-  دارو گیاهی چای ترش

چای ترش از جمله نوشیدنی هایی است که به دلیل خواص آنتی اکسیدانی که دارد امروزه به فراوانی مورد استفاده قرار میگیرد. تاثیر مصرف چای ترش بر روی الگوی چربی خون به نظر می رسد که چای ترش به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی و فعالیت آنزیم های آنتی اکسید انی می تواند نقش مهمی در کاهش پروفایل های لیپیدی خون خصوصا تری گلیسرید و همچنین فیبرهای محلول در آب از جمله ترکیباتی هستند که مانع جذب چربی از دستگاه گوارش می شوند و از این رو می توانند در کاهش چربی خون موثر باشند.

13- دارو گیاهی  گل سرخ 

 این گیاه ( گل سرخ) به علت داشتن ترکیباتی از قبیل ترپن ها، گلیکوزید ها، فلاونوئید ها و آنتو سیانین ها دارای اثرات فارماکولوژیک گسترده ای است و بیشتر تاثیرات مرکز خواب آوری ، ضد درد، ضد تشنج و همچنین خواصی از قبیل ملین ، ضد دیابت، ضد باکتری ، ضد التهاب و آنتی اکسیدان دارد و در کاهش وزن موثر است. 

 

14-  دارو گیاه چای سبز و سیاه

طب سنتی میتواند به عنوان روشی برای کاهش چاقی تغذیه ای مورد استفاده قرارگیرد. استفاده از چای سیاه و سبز ایرانی به تنظیم وزن بدن کمک میکند و اضافه وزن ناشی از غذاهای پرکالری را کاهش میدهد. مصرف آزادانه چای سبز و سیاه به عنوان معمول ترین نوشیدنی های مورد استفاده به خصوص در کشورهای آسیایی است. چای سیاه فرآورده تخمیری برگ سبز گیاه چای (Camellia sinensis)  و چای سبز ، خشک شده این برگ ها بدون انجام فرآیند تخمیر می باشد. چای دم کرده در آب سرد تلخی و قابض کمتری دارد. علاوه بر این، پلی فنول های چای را نمی توان به راحتی در آب سرد اکسید کرد و چندین مطالعه نشان داد که سایر مواد آزاد شده در آب سرد نیز ممکن است دارای فعالیت های زیستی باشند نوشیدنی  دم کرده در آب سرد چای سبز به طور موثر از افزایش وزن بدن جلوگیری می کند، دیس لیپیدمی را بهبود می بخشد و التهاب را کاهش می دهد، که با تولید هورمون های بازدارنده اشتها، مرتبط است. محتویات قندهای محلول، اسیدهای آمینه آزاد، کافئین، فنل کل، در چای سبز دم شده با آب سرد و گرم متفاوت هستند دم کردن سرد کارایی استخراج کمتری داشت و در نتیجه محتویات کمتری از اجزاء مانند جامدات محلول، کافئین و کاتچین نسبت به دم کردن گرم دارد ، دم کردن سرد باعث ایجاد دمنوش های چای سبک تر، کم رنگ تر و با درجه حسی بالاتر شد. علاوه بر این، دم کرده چای سرد دارای فعالیت آنتی اکسیدانی برابر یا بالاتر از چای سبز دم شده در آب گرم است. ترکیبات کاربردی چای سبز شسته شده در آب سرد نه تنها طعم را بهبود می بخشد، بلکه اثرات مفیدی نیزدارد .

هورمون‌های روده که توسط سلول‌های غدد درون‌ریز ترشح می‌شوند، در تنظیم مصرف غذا بسیار مهم هستند، که هر دو می‌توانند اشتها را سرکوب کنند چای سبز دم‌آوری شده با آب سرد توانایی ضد چاقی را اعمال می‌کند و اثر مفید آن ممکن است تا حدی از طریق تنظیم هورمون روده واسطه شود.

 

15- دارو گیاهی چای سفید

به تازگی نوشیدنی دیگری در رقابت با چای سبز به عنوان چربی سوز معرفی شده است .چای سفید مانند چای سبز از مواد چربی سوز تشکیل شده است شامل پنی فنول، کاتچین ، کافئین و اپی گلوکاتچین گالات که این مواد در 100گرم چای سفید به ترتیب 54/21 ، 22/32، 58/4 و در چای سبز 18/19، 95/12، 90/2، 57/6، می باشد. از طرفی در تحقیقی تاثیر چای سفید را بر اکسیداسیون چربی افراد چاق مورد بررسی قرار دادند و عنوان کردند مصرف چای سفید یک ساعت قبل از فعالیت ورزشی میتواند باعث افزایش اکسیداسیون چربی در مردان چاق شود به این صورت که 10گرم چای سفید را در 500 میلی لیتر آب جوش ریخته و دم کنند. در این تحقیق مشخص شد چای سفید نسبت به چای سبز در چربی سوزی برتری دارد 

16- دارو گیاهی  ریشه گیاه ثعلب

این گیاه دارای ترکیباتی از جمله فیبر گلوکوماتان ، مواد نیتروژن دار، نشاسته ، پروتئین ، قند و سایر ترکیبات ولی اصلی ترین ترکیب گیاه ثعلب یک فیبر محلول در آب به نام گلوکومانان است که نقش آن در کاهش وزن، کنترل قند خون و کاهش کلسترول از دیرباز شناخته شده است. نتایج مطالعات نشان داده که فیبر ها به ویژه فیبرهای محلول در اب از طریق کاهش سرعت تخلیه و جذب مواد در دستگاه گوارش و تنظیم ترشح هورمون لپتین در کنترل وزن بدن موثرند. محل ساخته شدن لپتن بافت چربی سفید است 

 

ارسال این مطلب به تلگرام

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *