موثر ترین دارو گیاهی برای کبد چرب 

درمان کبد چرب

زمام مطالعه: 10 دقیقه

کبد چرب چیست؟ با چه گیاه دارویی درمان می شود؟


بیماری کبد چرب غیر الکلی NAFLD  یک آسیب شناسی بالینی است. سندرمی که با رسوب بیش از حد چربی در سلول های کبد مشخص می شود. شامل کبد چرب ساده، استئاتوهپاتیت غیر الکلی و سیروز. همراه با توسعه اقتصاد، استانداردهای زندگی مردم به طور مداوم در حال بهبود است و سبک زندگی آنها نیز دستخوش تغییرات قابل توجهی شده است.

 

Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a clinical pathology. A syndrome characterized by excessive deposition of fat in liver cells. Including simple fatty liver, non-alcoholic steatohepatitis and cirrhosis. Along with the development of the economy, people’s living standards are constantly improving and their lifestyles have also undergone significant changes.

 

بنابراین، عادات غذایی در حال حاضر شامل رژیم های غذایی پر چربی، پروتئین و قند و کم فیبر است. چاقی می تواند باعث افزایش چربی خون و کبد چرب شود، در حالی که کاهش وزن می تواند عملکرد کبد را تنظیم کند، چربی کبد را کاهش دهد و به بهبود توسعه NAFLD کمک کند. اگرچه برخی از بیماران مبتلا به NAFLD ممکن است لاغر باشند، این وضعیت عموماً به عنوان پیامد چاقی و بیماری های متابولیک در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، چاقی، به ویژه از دوران کودکی، یک عامل خطر اصلی برای پیشرفت بیماری کبدی مرتبط با NAFLD است. بیماری های متابولیک مانند دیابت، چربی خون و چاقی به دلیل ساختار رژیم غذایی ناسالم و فقدان ورزش بدنی، سالانه در حال افزایش است.  شیوع ، به عنوان تظاهر سندرم متابولیک در کبد به طور قابل توجهی در سراسر جهان افزایش یافته است و به علت اصلی بیماری کبد در بسیاری از کشورها تبدیل شده است.  به عنوان یکی از علل مهم بیماری مزمن کبد، به طور جدی سلامت عمومی را تهدید می کند و نیاز به توجه دارد. وقوع تحت تاثیر ژنتیک، محیطی، سبک زندگی و عوامل دیگر؛ با این حال، پاتوژنز خاص آن هنوز غیر واضح است اولین ضربه توسط استئاتوز کبد و تجمع اسیدهای چرب و تری گلیسیرید نشان داده شده است. در کبد، که منجر به مقاومت به انسولین می شود. ضربه دوم با استرس مزمن مشخص می شود، مانند استرس اکسیداتیو، آسیب پراکسیداسیون لیپیدی، تولید گونه های اکسیژن فعال، استرس شبکه آندوپلاسمی، و پاسخ های التهابی که در میان آنها تصور می شود که پاسخ های التهابی نقش اصلی را دارد . پاسخ التهابی منجر به آزاد شدن سیتوکین‌های مختلف می‌شود که منجر به آسیب بافت کبد می‌شود و التهاب مداوم می‌تواند منجر به پیشرفت به سیروز، کارسینوم سلول‌های کبدی و بیماری مرحله نهایی کبد شود. به عنوان تظاهر سندرم متابولیک در کبد، NAFLD به عنوان عامل اصلی بیماری مزمن کبد در نظر گرفته می شود و شیوع آن به طور قابل توجهی در سراسر جهان افزایش یافته است.  در سال‌های اخیر، تحقیقات پزشکی به عمیق‌تر شدن خود ادامه داده است و پیشرفت‌های بزرگ بسیاری صورت گرفته است. با این حال، طب مدرن هنوز فاقد درمان های موثر محافظت از کبد با عوارض جانبی کم است. 

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که گیاهان  دارویی مختلف می‌توانند عملکرد کبد را بهبود بخشند. داروهای گیاهی و فرمول‌های متنوعی برای درمان بیماری کبد چرب مورد مطالعه قرار گرفته‌اند و برخی از داروهای گیاهی برای کبد چرب تأثیر مثبتی از خود نشان داده‌اند.

یک داروی چینی ثبت شده، شربت 919 TJ پس از بیش از 30 سال تجربه بالینی مشاهدات بالینی بیماران مبتلا به بیماری کبدی که با این دارو تحت درمان قرار گرفتند نشان داده است که 919 TJ می تواند عملکرد کبد را بهبود بخشد. آزمایشات حیوانی همچنین ثابت کرده است که این فرمول می تواند عملکرد کبد را بهبود بخشد، از سلول های کبد محافظت کند سالها تحقیق بالینی و پایه و مطالعات تجربی سمیت حاد و مزمن، ایمن و غیرسمی بودن فرمولاسیون را تایید کرده است.

919 T J شامل میوه کیوی ، گیاه مریم گلی ، پوست نارنگی و چند گیاه بومی چین است  ، این دارو توسط کارخانه داروسازی دانشگاه شانشی طب سنتی چینی با غلظت دارو 1.35 گرم در میلی لیتر تولید میشود. 

 

خار مریم

 خار مریم  Silybum marianum (L.) Gaertn عضوی از خانواده Asteraceae به عنوان یک گیاه دارویی مهم در سراسر جهان به شمار می رود. بومی آسیا و شمال آفریقا است. سیلیبوم مریانوم به دلیل فعالیت های محافظ کبد، ضد دیابت، ضد سرطان، ضد چربی خون و پادزهر آن به خوبی شناخته شده است. در سیستم دارویی آلوپاتیک و دارو گیاهی برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند اختلالات کبدی، دیابت، بواسیر، پسوریازیس، سرطان و مشکلات زنانه مفید است. تمام کاربردهای دارویی خار مریم به دلیل ترکیب فعال سیلیمارین است که در مقایسه با سایر قسمت های گیاه در دانه ها غلظت بیشتری دارد. این گیاه علاوه بر درمان بیماری های انسانی، نقش مهمی در دامپزشکی ایفا می کند و در چندین فرمولاسیون آرایشی مانند کرم ها و لوسیون های بدن نیز استفاده می شود.

حاوی مواد شیمیایی گیاهی مختلف است. تقریباً تمام قسمت‌های خار مریم مانند برگ‌ها، میوه‌ها و دانه‌ها حاوی سیلی‌مارین هستند که سیلیبین فعال‌ترین ترکیب بیولوژیکی آن است. میوه های آن سرشار از سیلیمارین (فلاوانولیگنان سیلیبین، سیلیدیانین و سیلی کریستین) است. تمام فعالیت های بیولوژیکی خارمریم به دلیل وجود این مواد شیمیایی گیاهی است. فعالیت محافظتی کبدی سیلیمارین استخراج شده از سیلیبوم ماریانوم بیشتر توسط بیماران مبتلا به بیماری های کبدی استفاده می شود. همچنین ثابت شد که برای بیماران سیروز کبدی ناشی از مصرف بیش از حد الکل بسیار موثر است. با این حال مکانیسم اثر آن به طور کامل شناخته نشده است. برای اتصال و نفوذ به هپاتوسیت با سموم رقابت می کند. آزمایشات بالینی اولیه نشان داد که خار مریم به عنوان دارو گیاهی برای بیماران مبتلا به سیروز الکلی مفید است، اما تحقیقات بیشتر و مطالعات تجربی دقیق برای نتیجه گیری در مورد عملکرد آن مورد نیاز است. فرمولاسیون های مختلف سیلیمارین با کپسوله کردن آنها در میکروسفرهای لیپیدی تهیه می شود

خار مریم را می توان به عنوان یک داروی  گیاهی جایگزین برای التهاب کبد استفاده کرد اما نمی توان آن را به عنوان یک عامل ضد التهاب عمومی توصیه کرد برای بهبود جریان صفرا مفید است. در طب سنتی چینی، دانه‌های خار مریم را به نام شو آی‌فی جی می‌شناسند. این به افزایش ترشح صفرا کمک می کند همچنین برای درمان مشکلات کبدی در چین استفاده می شود. دانه های رسیده برای درمان بسیاری از بیماری های کبد و صفراوی مانند یرقان، هپاتیت، سنگ کیسه صفرا، سیروز و همچنین برای درمان استفاده می شود. 

 

گیاه دارویی کاسنی 

Cichorium intybus L.

 کاسنی گیاهی چند ساله از خانواده Asteraceae است که هم مصارف خوراکی و هم مصارف دارویی دارد.  ارتفاع آن 40 تا 100 سانتی متر است، معمولاً با گل های آبی روشن، به ندرت سفید یا صورتی. گزارش شده است که کاسنی تازه معمولاً حاوی 68٪ اینولین، 14٪ ساکارز، 5٪ سلولز، 6٪ پروتئین، 4٪ خاکستر و 3٪ ترکیبات دیگر است، در حالی که کاسنی خشک حاوی تقریباً 98٪ اینولین و 2٪ سایر ترکیبات است. یکی از امیدوارکننده‌ترین نامزدهای جدید در میان کربوهیدرات ‌ها با پتانسیل برای استفاده غذایی و غیرغذایی است. به گفته این پزشک سنتی ، بهبود هضم، درمان یرقان و سودمندی عملکرد کلیه و کبد، چندین قرن است که در طب عامیانه از شمال آفریقا تا جنوب آسیا اجرا می‌شود. شایان ذکر است که کاسنی  دارای طیف وسیعی از خواص فارماکولوژیک طبق متون است، از جمله اثرات محافظ کبدی، ضد التهابی، ضد مالاریا، ضد دیابت و غیره.

علاوه بر این، می توان استنباط کرد که کاسنی ارزش زیادی در محافظت از بیماری کبدی، چه برای مصارف خوراکی و چه دارویی دارد. از آنجایی که کاسنی دارای اجزای شیمیایی پیچیده ای است، شناسایی ترکیبات مولکولی کوچک و اهداف بیولوژیکی آنها اهمیت زیادی پیدا کرده است.

 

 گیاه دارویی زرشک سیاه 

Berberis integerrima متعلق به خانواده Berberidaceae محسوب می شود.

 زرشک سیاه به عنوان یک داروی گیاهی موثر در اختلال عملکرد کبد. ترکیبات مختلفی از جمله آلکالوئیدها، ترکیبات زیست فعال و فنلی برای این گیاه گزارش شده است.  یکی از آلکالوئیدهای فعال اصلی آن بربرین است که دارای خواص دارویی از جمله ضد میکروبی، ضد التهابی، آنتی هیستامینی، آنتی کولینرژیک، تب بر، ضد سرطانی و آنتی اکسیدانی است. برخی از مطالعات حیوانی نشان داد که این آلکالوئید ممکن است در تنظیم قند و چربی خون موثر باشد. می تواند اختلال عملکرد کلیه را بهبود بخشد و همچنین استرس اکسیداتیو را کاهش دهد. محققان گزارش کردند که زرشک برای کاهش بی خوابی، بیماری های برونش و اختلالات کبدی استفاده می شود 


درختچه ای با میوه بنفش تا سیاه رنگ که در اواخر تابستان یا اوایل پاییز می رسد. میوه زرشک طبیعت سرد و خشکی دارد و مقوی کبد، قلب ، صفرابر و بند آورنده خون می باشد. آب زرشک در طب سنتی ایران جایگاه ویژه ای دارد و جهت درمان انواع مشکلات پوستی، درمان زردی ، پایین آورنده فشار خون ، درمان کیسه صفرا و پاک کننده کبد استفاده میشود. استفاده از 200میلی لیتر عصاره زرشک سیاه سه بار در روز به مدت 2 هفته منجر به کاهش معنادار تری گلیسیرید و کلسترول در بیماران شد. مکانیسم اثر آب زرشک سیاه در کاهش تری گلیسرید خون احتمالا افزایش متابولیسم کبدی تری گلیسرید ها و کاهش آن در خون می باشد. مکانیسم اثر آب زرشک سیاه در کاهش تری گلیسرید ها و کاهش آن در خون می باشد.

زرشک حاوی انواع مختلفی از ترکیبات فیتوکمیکال مانند آلکالوئیدها، فلاونوئیدها، تانن ها و فنل ها است که مسئول فعالیت های آنتی اکسیدانی مختلف هستند. بنابراین، مکانیسم ممکن برای بازسازی آنزیم ها

، پاکسازی رادیکال های آزاد و فعالیت آنتی اکسیدانی بالای زرشک به دلیل وجود ویتامین C، اسید مالیک و تانن  است.

عصاره زرشک به طور قابل توجهی باعث کاهش آنزیم های کبدی ، وزن، تری گلیسیرید و کلسترول می شود. مطالعات نشان داده است که اثر زرشک بر این آنزیم ها به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ترکیبات آن است که در نتیجه منجر به محافظت از کبد می شود 

زرشک حاوی اسیدهای آلی و ترکیبات فنلی مانند آنتوسیانین و رنگدانه های در قسمت های مختلف گیاه است.

این ترکیبات به دلیل فعل و انفعالات با آنها دارای اثرات آنتی اکسیدانی هستند

مکانیسم احتمالی این گیاه در ارتباط با کاهش سطح کلسترول، جذب روده ای را مهار می کند و با میسلاریزاسیون کلسترول درون سلولی تداخل می کند 

 

گیاه دارویی جیسینگ 

جینسینگ به ریشه چندین گونه در جنس گیاهی Panax (C. A. Meyer Araliaceae) ا شاره دارد.

در میان آنها، جینسنگ Panax پرمصرف ترین جینسینگ است و بومی کشورهای خاور دور (به ویژه چین و کره) است. درچین، ریشه های جینسنگ زمانی که گیاه 3 تا 6 ساله است برداشت می شود و سپس ریشه ها به هوا خشک می شوند (جین سینگ سفید) یا بخارپز می شوند (جین سینگ قرمز). جینسینگ یک داروی گیاهی گسترده است و برای هزاران سال به عنوان یک جزء مهم از بسیاری از نسخه های چینی عمل کرده است  امروزه هنوز هم جایگاهی دائمی و برجسته در فهرست گیاهی (پرفروش) دارد و پرمصرف‌ترین محصول گیاهی در جهان محسوب می‌شود.

آنها نه تنها بر این باورند که جینسینگ فواید جسمی به همراه خواهد داشت، بلکه تأثیر مثبتی بر عملکرد شناختی و رفاه آنها نیز خواهد داشت. جین‌سنوزیدها یا ساپونین‌های جینسنگ مواد اصلی فعال در جینسینگ هستند و بیش از 30 جین‌سنوزید مختلف شناسایی شده‌اند.  علاوه بر این، جین سنوزیدها با مکانیسم‌های عمل زیادی عمل می‌کنند و پیشنهاد شد که هر جین سنوزید ممکن است اثرات خاص خود را داشته باشد که وابسته به بافت است 

جینسینگ به دلیل خاصیت شوینده و کاهنده چربی از طریق اثر جین سنوزیدها، اجزای اصلی ساپونین های فعال زیستی، شناخته شده است. بنابراین انتظار می رود که در مرحله اول فرآیند متابولیک که با افزایش دریافت اسیدهای چرب به کبد مشخص می شود، عمل کند

جینسینگ اثرات دارویی مفیدی دارد و اثرات کاهش چربی خون، ضد دیابت، آنتی اکسیدان و محرک ایمنی از جمله خواص دارویی آن بیان شده است 


اشاره شده است که درمان های جینسینگ به وضوح سطح کلسترول و تری گلیسیرید سرم را در آزمایشات حیوانی کاهش می دهد. مکمل ساپونین های جینسینگ سطح کلسترول سرم را در خرگوش هایی که با رژیم غذایی کلسترول بالا تغذیه شده بودند کاهش داد. جینسینگ دارای خواص محافظتی بر آسیب سلولی و پایداری غشاء در چندین بافت هستند. مطالعه دیگری گزارش داد که عصاره  خام استخراج شده از ساقه و برگ جینسنگ آمریکایی باعث کاهش فعالیت لیپاز پانکراس (در شرایط آزمایشگاهی)، لیپیدهای پلاسما و وزن بافت چربی پارامتری در موش هایی شد که از رژیم غذایی پرچرب تغذیه می کردند  جینسینگ با از بین بردن رادیکال‌های لیپیدی پراکسیل و واکنش‌پذیر، مسئول اثر محافظتی کبدی آن هستند.

جینسینگ آمریکایی نقش موثری در پیشگیری از چاقی، کبد چرب و هیپرتری گلیسیریدمی در موش هایی دارد که با رژیم غذایی پرچرب تغذیه می شوند. در نتیجه، یافته های ما نشان می دهد که پودر ریشه جینسینگ می تواند از آسیب کبدی و فیبروز به دنبال تغذیه با رژیم غذایی با کلسترول بالا جلوگیری کند.

 

ارسال این مطلب به تلگرام

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *