موثرترین گیاه دارویی برای استفراغ

درمان استفراغ با گیاه دارویی

زمان مطالعه: 10 دقیقه

حالت تهوع و استفراغ از علائم شایع بیماری های مختلف است. ممکن است  در بزرگسالان یا حتی استفراغ در کودکان  وجود داشته باشد.  عوارض جانبی بسیار ناخوشایند بیماری هستند و گاهی اوقات می توانند منجر به ناتوانی بیمار شوند.


با این حال، ارزیابی دقیق بار اقتصادی تهوع و استفراغ دشوار است، به ویژه زمانی که فقط علل شایع تهوع و استفراغ حاد را در نظر بگیریم، مانند بیماری پس از عمل، بارداری و شیمی درمانی.

هدف کلی این مطالعه روش÷1ن کردن دیدگاه ابن سینا در مورد تهوع و استفراغ در بود که شامل موارد زیر می شود. 1) تعریف حالت تهوع، استفراغ و اصطلاحات مرتبط. 2) علت شناسی؛ 3) فیزیوپاتولوژی؛ 4) علائم و نشانه های بیماری هایی که باعث تهوع و استفراغ می شوند. 5) درمان؛ 

تعاریف تهوع، استفراغ و اصطلاحات مرتبط

قی به معنای حرکت معده و دفع دهانی محتویات معده است.

تهوع به معنای حرکت معده برای دفع دهانی محتویات معده است اما ناتوانی در انجام آن.

گاتایان به حالتی اطلاق می شود که بیمار بی قرار است و نیاز به استفراغ دارد، اما نه حرکت معده و نه دفع دهانی محتویات به دلیل چسبیدن محتویات به پرز معده رخ نمی دهد.

از نظر ابن سینا، منشأ همه چیز چهار عنصر است، یعنی آتش، هوا، آب و زمین. هر عنصر دارای دو ویژگی است، یعنی آتش گرم و خشک است. هوا گرم و مرطوب است؛ آب سرد و مرطوب است؛ و زمین سرد و خشک است.

تهوع و استفراغ می تواند به دلیل الف) بیماری های معده باشد. ب) پاتوژن هایی که از خارج معده/بدن می آیند ج) معده به عنوان یک عضو شرکت کننده عمل می کند.

علائم و نشانه های بیماری هایی که باعث تهوع و استفراغ می شوند

همانطور که در بالا ذکر شد، علائم و نشانه ها مربوط به عواملی است که باعث تهوع و استفراغ می شود. این عوامل ممکن است علائم و نشانه های اولیه خود را داشته باشند که به حالت تهوع و استفراغ ختم می شود یا برعکس ممکن است رخ دهد که مشکل از معده شروع شود. وجود عوامل متعدد ممکن است علائم و نشانه های اضافی ایجاد کند.

 

فیزیوپاتولوژی

مکانیسم مهم تهوع و استفراغ، عدم تعادل در مزاج معده است. در این حالت، طبیعت بدن از نیروهای خود برای بازگرداندن معده به تعادل سالم استفاده می کند، همانطور که در زیر به آن پرداخته می شود.

درمان ها

هر فرد دارای خلق و خوی منحصر به فردی است، همانطور که در مورد اثر انگشت وجود دارد.

هر بیمار ویژگی های بیماری خود را دارد. بیماری ها شایع هستند، اما هر بیمار منحصر به فرد است.

به عبارت دیگر، پروتکل های درمانی رایجی وجود دارد، اما مداخله درمانی در یک بیمار خاص منحصر به فرد است.

اصلاح سبک زندگی، مدیریت شوخ طبعی هایی که باعث تهوع و استفراغ می شود و مدیریت اختلالات غیراخلاقی قوانینی دارد که باید در نظر گرفته شود.

نمونه ای از استفاده از مفاهیم مربوط به تهوع و استفراغ در یک مشکل جدید ما شباهت هایی را بین مفهوم صفرا و رادیکال های آزاد که توسط داروهای شیمی درمانی آزاد می شوند مشاهده کردیم و در زیر به این موضوع پرداخته می شود.

صفرا شدیدترین حالت تهوع و استفراغ را ایجاد می کند، اما برخی از گیاهان دارویی برای این حالت وجود دارند و ممکن است در کنترل استفراغ  مفید باشند.

تعاریف تهوع، استفراغ و اصطلاحات مرتبط در طب رایج، حالت تهوع یک علامت ذهنی و یک احساس ناخوشایند در اپی گاستر یا گلو از نیاز قریب الوقوع به استفراغ است.

استفراغ عبارت است از دفع اجباری محتویات معده و روده از طریق دهان تعاریفی وجود دارد که نشان دهنده سازگاری است بین (غای یا قی ، استفراغ)، (گتایان، حالت تهوع) و 

اصول سبک زندگی عبارتند از: الف) هوای محیط (اقلیم و محیط). ب) غذا و نوشیدنی که فرد می خورد. ج) فعالیت بدنی مناسب (حرکات) و استراحت (سکون). د) فعالیت های روانی (اعراض نفسانی). ه) خواب کافی و تخلیه و نگهداری .

 

اتیولوژی تهوع و استفراغ

صفرا در کبد تولید می شوند. صفرای معمولی برای تغذیه، به عنوان مثال، ریه ها و اعمال عوامل در کانال های باریک بدن استفاده می شود. قسمت باقیمانده در کیسه صفرا ذخیره می شود و سپس در روده ها ریخته می شود تا از مدفوع و بلغم لزج (لزیج) و تحریک مقعد (احساس اجابت مزاج) پاک شود.

بد مزاجی معده یکی از شرایط پاتولوژیک است که صفرا ایجاد می کند و به عنوان یک پاتوژن عمل می کند. معده و کاردیا را تحریک می کند. بلغم معمولی همیشه با خون همراه است و در نزدیکی اندام ها و بافت ها وجود دارد، زیرا تحت حرارت مناسب در زمان مناسب به سانگوئین تبدیل می شود و یا تحلیل می رود و تا حدی برای تغذیه یعنی مغز مصرف می شود و آن را مصرف می کند. مفاصل و اندام های هیپرکینتیک را خیس می کند.

منبع معده بلغم نیز غیر طبیعی است و معده سعی در دفع آن دارد.

سودا  معمولی برای تغذیه است، به عنوان مثال، برای استخوان ها، و برای حفظ قدرت، قوام، و تراکم اندام ها و خون. قسمت باقیمانده در طحال ذخیره می شود تا احساس اشتها ایجاد شود (تحریک قلبی).

  منبع معده سودا نیز غیرطبیعی است و معده سعی در دفع آن دارد.

بیشتر علل تهوع و استفراغ می تواند از نظر کمیت / کیفیت در معده یا  بدن تغییر کند. تهوع و استفراغ ممکن است توسط معده به عنوان یک عضو شرکت کننده ایجاد شود و همچنین می تواند توسط دیدان (برخی از انواع کرم های انگلی)، سوء هاضمه، غولنج (قولنج) و اتفاقات ناخوشایند، بوها، تخیلات و مناظر ایجاد شود.

 

فیزیوپاتولوژی

معده و به خصوص کاردیا سرشار از رشته های عصبی است. 

در تهوع چرخ زدن کاردیا به دلیل الف) کیفیت مضر عوامل طبیعی، ب) عفونی شده (اثر حرارتی غیر غریزی) کاردیا برای خلاص شدن از بدن از مواد به سریع ترین روش کار می کند. مواد شوخ طبعی یا مواد بد در معده ریخته شده یا وارد معده می شود یا وجود رطوبت بد در کاردیا که در بارداری دیده می شود یا رطوبت غیر پوسیده ای که می تواند باعث شل شدن کاردیا یا رطوبت چسبناک و غلیظ شود، د) فساد مواد غذایی [علل فساد غذا عبارتند از : 1) مقدار زیاد، 2) کیفیت غیر طبیعی (طعم تلخ، شور، ترش، تند)، و 3) روش تغذیه نامناسب (یعنی لطیف بعد از غذاهای غلیظ). اینها مضر است و معده سعی در دفع آنها دارد.]; و ث) مواد فراوان در صورت عدم وجود دلایل دیگر.

در گاتایان (تهوع)، خوردن غذا با حضور همزمان مواد در معده ممکن است استفراغ را تسهیل یا تحریک کند. در صورت کمبود مواد، کمبود کیفیت، یا پیش گیر بودن قوی (قدرت نگهدارنده یا قوه ماسکه)، ممکن است گاتایان باقی بماند و به تهوع (دور زدن) تغییر نکند. در ضعف معده، گاتایان ممکن است در معده خالی و بدون استفراغ رخ دهد، صرف نظر از اینکه شوخ طبعی مضر وجود داشته باشد. شوخ طبعی مضر نمی تواند بر معده قوی یا کاردیا تأثیر بگذارد، بنابراین گاتایان رخ نمی دهد. با این حال، معده یا کاردیای ضعیف می تواند تحت تأثیر شوخ طبعی مضر باشد. ممکن است به تدریج ضعیف تر شوند و نتوانند مواد را دفع کنند یا ممکن است مواد ناکافی برای این اتفاق وجود داشته باشد.

هنگامی که فردی با معده ضعیف غذا مصرف می کند یا مایعات می نوشد، معده می تواند مواد را به دو صورت دفع کند، یعنی: 1) ممکن است در قسمت پایین معده قرار گیرد و پس از خوردن غذا، این ماده ظاهر شود. بالا و قابل دفع است و 2) محتویات معده زیاد می شود که معده را متسع می کند و در نتیجه محتویات خارج می شود.

گرمی مزاج و گرمی و مکیدن کاردیا می تواند موجب گثایی و تغلب النفس شود، همچنان که خوردن غذا با معده ضعیف می تواند. معده ضعیف تحمل دریافت مواد اضافی را ندارد و احتمال دفع آن وجود دارد. ضعف معده نوعی اختلال مزاج معده است. بسیاری از بیماری ها می توانند باعث بد مزاجی معده شوند، مانند اسهال خونی (هموراژیک) / اسهال شدید، درد شدید، غم و اندوه و دوره های طولانی بدون مصرف غذا. این شرایط می تواند منجر به ضعف معده شود. 

گاهی اوقات بخار از غذاها، داروها و تورم های گرم در معده یا احشاء داخلی ناشی می شود که می تواند باعث آسیب یا تحریک معده و ایجاد استفراغ شود، حتی با لمس خفیف شود. 

خون یا بلغم در معده زمانی که معده خالی است و رگ های خونی نمی توانند معده را تغذیه کنند، می تواند باعث تهوع و استفراغ شود.

در صورت گرسنگی شدید معده، قبل از به دست آوردن مزاج معده مناسب، خون و بلغم را مصرف می کند و در نتیجه اختلال مزاج معده ایجاد می کند که حالت تهوع و استفراغ را به دنبال دارد.

سودا/ استفراغ خونی بدترین نوع استفراغ است، زیرا این بیماری از سایر اندام ها سرچشمه می گیرد و معده را درگیر می کند. نوع صفرا از گرمای بیش از حد ناشی می شود و شدیدترین استفراغ را ایجاد می کند. نوع بلغمی استفراغ ناشی از سرمای زیاد است. هنگامی که حالت تهوع و استفراغ مفرط دوره ای رخ می دهد، منشا آن از معده دور است. تهوع و استفراغ مداوم نشان می دهد که بیماری از معده منشا گرفته است.

تقریباً همه بیماری ها مانند تهوع و استفراغ به طور مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از توزیع نامنظم چهار خلط و مزاج اندام های مربوطه آنهاست.

بد مزاجی یک اندام منعکس کننده ناهنجاری در تغییر مزاج است که می تواند منجر به اختلال عملکرد اندام شود.

مدیریت صحیح صفرا و بد مزاجی کاردیا/معده ممکن است به کنترل استفراغ کمک کند. همچنین گیاهان دارویی مختلف از جمله زیره سیاه ، رنجبیل ، نعناع ممکن است مفید باشند.

 

گیاه دارویی  برای استفراغ

Carum carvi Caraway

 گیاه دارویی زیره سیاه  برای استفراغ و تهوع

عضوی از خانواده Apiaceae است که منشا آن آسیا است.

زیره تنها گونه یکساله است که معمولاً در زمین‌های زراعی، مراتع مرطوب و در زمین‌های پست تا کوه‌ها وجود دارد. زیره در صنایع دارویی و غذایی کاربردهای متفاوتی دارد غربالگری فیتوشیمیایی گیاهان دارویی مختلف در شناسایی منابع جدید مهم صنعتی و درمانی مفید است. زیره به طور گسترده است به دلیل دلپذیر بودن در بسیاری از محصولات غذایی استفاده می شود طعم و خواص نگهدارنده و همچنین دارای خاصیت بالایی است ارزش دارویی دارد زیرا از میوه های آن می توان برای درمان سوء هاضمه و می توان از آن به عنوان دارو گیاهی برای  نفخ، پیش غذا استفاده کرد میوه های زیره دارای اثرات خلط آور، ضد اسپاسم و محرک هستند که استفاده از آنها را برای درمان یبوست، حالت تهوع و استفراغ  و درد معده امکان پذیر می کند. زیره به افزایش ترشح شیره معده کمک می کنند.

منابع : https://www.researchgate.net/publication/279631290

گیاه دارویی زنجبیل  برای استفراغ و تهوع

گیاه زنجبیل بطور وسیع به خاطر ریشه معطرش به عنوان چاشنی برای بهبود طعم غذا در نان ، ترشی ها و شیرینی ، مربا و نیز نوشابه ها بکار می رود. در طب آسیایی ، زنجبیل خشک به عنوان یک دارو برای درمان مشکلات گوارشی همچون اسهال، دل درد ، تهوع ، استفراغ بخصوص استفراغ بارداری کاربرد دارد. برخلاف اکثر داروهای ضد تهوع که روی سیستم اعصاب مرکزی اثر می کند. اثرات ضد تهوع زنجبیل  به عنوان دارو گیاهی برای تهوع و استفراغ  ناشی از اثرات موضعی آن روی روده و معده است . دوز توصیه شده مطمئن به مقدار 1000 میلی گرم پودر ریشه زنجبیل در روز می باشد.


گیاه دارویی نعناع فلفلی برای استفراغ و تهوع

نعناع   فلفلی یکی از داروهای گیاهی است که از رایحه آن اخیرا در تحقیقات زیادی برای درمان تهوع و استفراغ بعد از عمل و بارداری مورد استفاده قرار گرفته و در برخی از مطالعات باعث بهبود سریعتر تهوع و استفراغ شده و نیاز به داروهای ضد استفراغ را کم کرده است .نعناع فلفلی برای درمان کولیک توام با نفخ، درد گوارشی ، اسپاسم معده ، تهوع و استفراغ  به عنوان آرام بخش کاربرد دارد. استنشاق عصاره نعناع باعث جذب سیستماتیک آن از طریق مخاط بینی و ریه می شود و بعد از چند مواد استنشاق عصاره نعناع باعث جذب سیستماتیک آن از طریق مخاط بینی و ریه می شود و بعد از چند دقیقه مواد استنشاق شده در خون دیده می شوند. گفته میشود که رایحه درمانی با نعناع یک راه موثر و هزینه اثر بخش برای درمان تهوع و استفراغ می باشد.  

 

ارسال این مطلب به تلگرام

برچسب ها :

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *